ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Ve vrcholovém aerobiku patříme ke světové špičce

Rozhovory

Jana Havrdová

“Česká republika patří k zemím, kde aerobik zapustil silné kořeny a dodnes se těší velkému zájmu široké veřejnosti. Co se týče jeho vrcholové formy, patříme jednoznačně ke světovým špičkám,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a také dvojnásobná mistryně světa ve fitness step, kterou jsme požádali o rozhovor.

Aerobním cvičení při hudbě vzniklo počátkem 80. let v Americe, rychle se rozšířilo do světa a čím dál větší oblibě se těší dodnes. Čím je aerobik jedinečný? Co ho odlišuje od jiných sportovních aktivit?

Podstatu a jedinečnost této sportovní disciplíny odhalil americký lékař Kenneth Cooper, který se zabýval vlivem sportu na lidský organismus a je považován za zakladatele aerobiku. Zjistil, že při aerobním cvičení prováděném středně vysokou intenzitou nevzniká nežádoucí kyslíkový dluh, proto se může vykonávat po dlouhou dobu a měl by na něm být postavený každý cvičební program. Díky tanečnici Jacki Sorensonové, která cvičení při hudbě obohatila o taneční prvky, se pak stal aerobik ještě atraktivnější a zábavnější.

Přestože dnes existuje mnoho druhů fitness aktivit, pro mnoho žen i mužů zůstává pravidelné aerobní cvičení ideálním způsobem, jak posilovat pohybový i kardiovaskulární systém, zvyšovat kapacitu plic a přirozeně formovat postavu. Nezanedbatelný význam má samozřejmě i hudba, jež pozitivně působí na psychiku.

Pro koho je aerobik vhodný, a komu byste jej naopak nedoporučila?

Pokud hovoříme o rekreační formě aerobiku, lze jej doporučit všem zdravým lidem bez větší nadváhy. Samozřejmě se nehodí pro těhotné ženy, které na něj nejsou zvyklé, ty si musejí najít klidnější formu cvičení vhodnou právě pro nastávající maminky. Vždy záleží na osobnosti trenéra, jakou zvolí choreografii, případně jak ji přizpůsobí klientele, jež jeho hodiny navštěvuje. Totéž platí i pro děti, pro které jsou skupinové lekce vítanou zábavou, ale musí být vedeny s ohledem na jejich věk a kondici.

Úplně jiné nároky jsou pak kladeny na profesionální závodníky, u nichž je kladen důraz na vysokou formu zátěže, náročné cviky, sílu, obratnost a pohyblivost. Stejně jako u jiných vrcholových sportů je i v tomto případě vhodné zahájit pravidelný trénink co nejdříve. Těžko ale může začít s vrcholovým aerobikem například starší žena, která nikdy předtím necvičila.

A co byste právě této ženě doporučila? Na koho se má obrátit, když chce cvičit aerobik?

Poradila bych jí, aby se informovala o možnostech skupinových lekcí aerobiku ve svém okolí, které nabízejí různá fitness centra. Je vhodné jít se podívat na několik ukázkových lekcí a vybrat si takovou, která vám svým zaměřením nejlépe vyhovuje. Důležitá je přitom osobnost fitness instruktora a konkrétní program hodiny, kterou zvolil. Někdo má hodiny zaměřené více na tanec, jiný zase spíše na posilování. Doporučená forma každé cvičební lekce aerobiku zahrnuje zahřátí, následuje blok aerobního cvičení, zklidnění, posilovací cviky a závěrečné protažení. Pro starší osoby jsou vhodné sestavy, při nichž převládá tzv. low impact – cviky, při nichž zůstává jedna noha vždy v kontaktu se zemí. Opakem je pak tzv. high impact – což jsou poskoky, při nichž se tělo při části cviku vůbec nedotýká země. Ty jsou v rekreačním aerobiku v současnosti omezovány kvůli zvýšené zátěži na klouby.

S jakým ohlasem se setkala iniciativa FISAF.cz Česko se hýbe ve školách, kdy mezi sebou soutěží kolektivy dětí s nacvičenými aerobními sestavami?

Zájem je obrovský, v loňském roce se do tohoto projektu zapojilo 150 škol a více než 2000 dětí. Soutěž je určena pro mateřské, základní a střední školy, školní kluby a školní volnočasové aktivity a jejím hlavním cílem je formou pohybu a tance motivovat děti a mládež v různých věkových kategoriích (od 5 do 18 let) k fyzické aktivitě a ukázat jim, že aktivní trávení volného času je zábava.

Děti si spolu s instruktorem vytvářejí vlastní choreografii, nacvičují aerobní sestavy v týmu. Motivuje je nejen možnost cvičit a tančit při hezké hudbě, ale k soutěžení patří i atraktivní dresy nebo, zvláště u holčiček, hezké účesy.

Nezanedbatelný je i výchovný aspekt, který je stejný jako u každého kolektivního sportu – děti musí spolupracovat, vyjít si vstříc, domluvit se. Při soutěži se hodnotí i synchron.

Pro děti, které aerobik „chytne“, jsou pak určené soutěže III., II. a I. výkonnostní třídy, které prakticky navazují na projekt Česko se hýbe ve školách. V tomto případě už jde opravdu o výkonnostní sport. Závodí se ve dvou kategoriích: sportovní aerobik (chlapci, dívky, páry a tria) a fitness (step a aerobik).

Pokud se dítě pro aerobik nadchne a rádo by se mu věnovalo profesionálně, není to pro něj příliš fyzicky náročné? A jak velkou finanční zátěž představuje vrcholový aerobik pro jeho rodiče?

V osmi letech, což je věk, kdy se většinou se závodním aerobikem začíná, je 60-90minutový trénink v aerobním pásmu vedený 5-6x týdně zcela přiměřený a nemůže zdraví dítěte nijak ohrozit. Spíš naopak – může představovat významný základ pro jeho dobrou kondici v dospělosti. Důležitá je samozřejmě osobnost trenéra, který musí znát dětskou specifiku. 

A co se týče financí, myslím, že je to podobné jako u jiných sportů. Pokud se rodiče rozhodnou dopřát dítěti profesionální trénink, je třeba zaplatit trenéra, dres, boty, hudbu. Například u desetiletého dítěte se může jednat v průměru o částku okolo 15-20 tisíc korun za jednu soutěžní sezonu.   

Říkala jste, že náš vrcholový aerobik je na vysoké úrovni. Čemu vděčíme za tuhle skvělou pozici?

V České republice je historicky daný dlouhodobý trend estetických sportů. Stejně jako diváky přitahuje krasobruslení nebo gymnastika, rádi vyhledávají i soutěže v aerobiku. K oblibě těchto sportů nejspíš přispěly i tradiční spartakiády. Naši reprezentanti v aerobiku jsou skutečně na špičkové úrovni a vyhrávají prestižní soutěže po celém světě. A protože kromě perfektně zvládnutého fyzického výkonu je důležitou součástí hodnocení i celkový estetický dojem, myslím si, že aspoň zčásti pomáhá naší skvělé pozici i pověstná krása českých závodnic.  

Zajímavost: Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz je členem České komory fitness a od svého založení roku 1992 se jeho aktivity neustále rozrůstají. Mimo činnost v oblasti závodního aerobiku aktivně podporuje rozvoj neziskové i komerční fitness sféry a podporuje sportovně-společenské aktivity zaměřené na zdravý životní styl Čechů. Patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR: sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá přibližně 40 sportovních soutěží. Jeho reprezentační týmy patří mezi nejúspěšnější na světě.

Další informace:

WEB: www.fisaf.cz

FACEBOOK URL: https://www.facebook.com/fisaf.cz/

TVCOM URL: http://aerobik.tvcom.cz/Zapasy/Soutez-FISAF/

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]