ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

SWEAT: Máme rádi tvrdou dřinu!

SWEAT je projekt, za kterým stojí dva plzeňští kluci - Martin a Michal. Oba milují sport a rádi se o svoji vášeň dělí s ostatními. Na jejich kruhovém tréninku se budete bavit, dáte si pořádně do těla, a (jak už název napovídá) rozhodně se u toho taky zapotíte!

 

Zdroj: SWEAT

 

Předpokládám, že máte ryze kladný vztah ke sportu. Sportovali jste od malička? Vedli Vás ke sportování rodiče? Jaké sporty jste dělali jako děti?

 

Martin: Za to, kdo jsem a jaký vztah ke sportu mám, vděčím rozhodně svým rodičům. Už jako malého mě přihlásili na karate a plavání. Bylo fajn se už v tomto věku seznámit s kamarády, kteří mají také ke sportu a pohybu kladný vztah. Konkrétně na karate jsem asi poprvé poznal, co je disciplína, soutěživost a hlavně pokora a respekt k ostatním. V 10 letech přišel snowboarding, který miluji dodnes. V pozdějším ,,puberťáckém“ věku jsem pronikl do horolezectví a kanoistiky a samozřejmě posilování a fitness.Zdroj: SWEAT

 

Michal: Jako dítě jsem, jako většina mých spolužáků, hrál fotbal, který mě ale vůbec neoslovil. Dokonce ani dnes fotbalu nefandím. Později jsem se díky mému kamarádovi dostal k hokeji, za což jsem vděčný, protože láska k hokeji mi vydržela dodnes. Samozřejmě mě ke sportu vedli rodiče, bez jejichž pomoci by to nešlo, ať už se jednalo o ne úplně levné vybavení, o dopravu na tréninky nebo o podporu na zápasech. Hokej mi zabíral většinu času, takže jsem jen okrajově nahlédl do sportů jako box, kickbox nebo lyžování. Později k hokeji začala patřit také fyzická příprava zahrnující posilování a celkově fitness, u kterého jsem vydržel dodnes.Zdroj: SWEAT

 

Jaké sporty provozujete dnes?

 

Martin: Teď spíše jen rekreačně sporty jako: snowboarding (bez kterého si nedokážu představit zimu), horolezectví a samozřejmě běh (vyčistit hlavu a zacvičit si). Když čas dovolí, snažím se s tátou vypadnout k vodě (třeba do pražské Troji) a pořádně se zničit v kajaku:).

Michal: Zůstal jsem u hokeje, i když už jen na poloprofesionální úrovni. Bez něj už si neumím život představit. Další by byl určitě fitness, ať už posilovna (činky) nebo kondiční tréninky, jako třeba ty naše. Cvičení mě baví a naplňuje. Rekreačně se věnuji snowboardingu, rád jezdím na kole a v poslední době jsem začal i častěji běhat.

 

Jak často sportujete?

 

Martin: Snažím se cvičit minimálně 5 - 6x v týdnu, někdy dvoufázově (proložit posilovnu kruhovými či silovými tréninky), ale dost záleží na práci a celkově i na tom, jak se cítím.


Zdroj: SWEAT

 

Michal: Většinou 6x týdně, nejvíce v posilovně, kterou střídám s kondičními tréninky nebo aerobní činností.

 

Jak jste se dostali ke kruhovému tréninku?

 

Společná odpověď: Už před tím, než jsme kruhové a kondiční tréninky začali provozovat, jsme je využívali k našim sportům, a tak nás napadlo, proč nezúročit naše zkušenosti k vytvoření tréninků pro obyčejné lidi, kteří na sobě chtějí makat nebo pro sportovce, kteří naše tréninky využívají ke zlepšení své výkonnosti. Tréninků podobného charakteru bylo v Plzni několik druhů, takže v žádném případě nemůžeme tvrdit, že jsme vymysleli něco přelomového, ale zkusili jsme to pojmout podle svého. Máme rádi tvrdou dřinu a ne úplně jednoduché trénování. A to jsme chtěli, aby bylo i hlavní náplní. Aby tréninky byly trochu hardcore a ne úplně snadné. Zkusili jsme tomu dát název SWEAT (angl. POT), protože pot ke cvičení neodmyslitelně patří. První šanci uskutečnit náš projekt a ukázat ho lidem nám dal pan Petr Štrunc v jeho Fitness Galerii Slovany v Plzni. Tímto bychom mu chtěli poděkovat za příležitost.


Zdroj: SWEAT

 

Jak dlouho trvalo, než jste se stali trenéry? Co vše jste pro to museli udělat?

 

Martin: V podstatě si myslím, že člověk se stává trenérem celý život. Není to o tom dostat papír ze školy a teď můžu trénovat. Je to o tom sbírat zkušenosti, vymýšlet a zkoušet nové cviky, nové techniky a aplikovat je na sobě a na klientech. Nepovažuji se za nějakého extrasupr trenéra, ale dělám to, co mě baví, chci v tom být dobrý a hlavně chci ostatní motivovat. Pomáhat lidem být lepšími, pomáhat jim stoupat nahoru a poradit jim, když potřebují. Myslím si, že tímto se trenér stává trenérem.

Michal: K trenérské činnosti jsem se dostal opět přes hokej. Při škole mi nabídl můj bývalý trenér, jestli bych nechtěl trénovat v mládežnickém oddíle malé děti. Souhlasil jsem a vydržel u toho dodnes. Během období letních příprav jsem si oprášil vědomosti z kondičních, kruhových a podobných tréninků z dob, kdy jsem hrál. A tak jsem si řekl, proč nedělat něco podobného pro obyčejné lidi. Na tom jsme se později s Martinem shodli a začali jsme vymýšlet náš projekt. Do formální části patří určitě zvolení kvalitní školy, která dává osvědčení, poté samotné studium, zahrnující jak teorii (anatomie, první pomoc nebo teorie posilování), tak praxi pod vedením zkušeného trenéra. Kurz trvá různě podle denního nebo dálkového studia, čili získání osvědčení může trvat cca 3 - 5 měsíců. Získání spokojeného klienta však trvá mnohem déle, proto souhlasím s Martinem, papír nebo osvědčení dobrého trenéra nedělá.

 

Čím si Vás kruhový trénink získal?

 

Společná odpověď: Jednoduchostí a efektivností - během krátkého času lze intenzivně procvičit celé tělo. Také svojí variabilitou, kdy se dá trénink seskládat variantami: s vahou vlastního těla, hardcore, CrossFit apod.

 

Jak často trénujete?

 

Společná odpověď: 5x v týdnu provozujeme tréninky ve cvičebních sálech fitness center a o víkendu, když počasí dovolí, i venku na čerstvém vzduchu.

 

Je toto cvičení vhodné pro každého? Existují nějaká omezení?

 

Společná odpověď: Toto je hodně o individuálním přístupu. Určitě je rozhodující zdravotní stav jedince. Na druhou stranu, když k nám přijde někdo, kdo například nemůže dřepovat, vymyslíme pro něj jinou alternativu, jak daný cvik nahradit, anebo ho prostě vynechá. Když to člověka baví, neexistují žádná omezení. Na věku ani pohlaví nezáleží a v tom jsou tréninky skvělé. Zatrénuje si u nás 14letý hokejista, stejně jako 50letá učitelka. Jde jen o to zvolit správnou zátěž a odhadnout sami sebe.

 

Chodí na trénink spíše muži nebo i ženy?

 

Společná odpověď: Původně byla naše představa taková, že tyto tréninky (kvůli své obtížnosti) osloví převážně muže. Překvapením pro ale nás bylo, že zaujaly naopak hlavně ženy, což vydrželo dodnes. Při plném obsazení tréninku představují 2/3 našich klientů právě ženy.

 

A jak vlastně probíhají tréninky?

 

Společná odpověď: Začátek probíhá zahřátím, většinou pomocí intervalového tréninku nebo tabatou s vlastní vahou (přibližně 5 minut). Poté strečink, zejména těch svalů, které se budou zatěžovat při samotném tréninku. Dále následuje hlavní část, před kterou vysvětlíme jednotlivá stanoviště a předvedeme správné provedení cviku. Ve většině našich hodin se snažíme v polovině cviky měnit, aby tréninky byly zábavné a ne stereotypní. Hlavní část trvá okolo 40 minut, po kterých následuje závěrečné protažení celého těla a uklidnění. 


Zdroj: SWEAT

 

Používají se při cvičení nějaké speciální stroje, náčiní nebo pomůcky?

 

Společná odpověď: Při našich hodinách se snažíme zapojit co nejvíce pomůcek, které fitness nabízí. Když vynecháme činky, tak velmi populární jsou BOSU, steppery a v poslední době asi nejvíce závěsný systém TRX. Hodně lidí si oblíbilo také lodní lano či expandery.


Zdroj: SWEAT

 

Jaký má kruhový trénink efekt na zdraví a krásu těla, eventuálně na lidskou psychiku?

 

Společná odpověď: Kromě zlepšení výkonnosti a fyzické kondice je motivací hlavně pro ženy spalování tuku, které je při kruhovém tréninku sice druhotné, ovšem díky střídající se vysoké a nízké tepové frekvenci metabolismus jede na plné obrátky ještě dlouho po skončení hodiny. Pro celkovou krásu těla je samozřejmě ideální kruhové tréninky kombinovat s posilovnou či aerobní činností. Díky endorfinům vyplaveným během cvičení se po tréninku cítíte fyzicky unaveni, avšak psychicky spokojeni.

 

Sport je úzce spojen s racionálním stravováním. Dodržujete i Vy nějakou speciální dietu?

 

Martin: Osobně stravu neřeším tak striktně, protože díky tomu, že mám rychlejší metabolismus, se nemusím tolik hlídat. Od mala mám rád jídlo a rád se najím ,,normálně“. Myslím si, že právě kvůli tomu spousta lidí cvičí – cvičit a nemít pak výčitky dát si něco nezdravého. Mám však také zkušenosti s různými dietami. Když jsem se letos na jaře připravoval na mistrovství Čech v klasické kulturistice, musel jsem trochu zabrat. Takže dodržování jídla bylo důležité. Osobně se mi osvědčily 3 typy sacharidových vln při redukci. Ale musím podotknout, že i tuto dietu jsem držel tak na 90 procent. Jsem, jaký jsem, a raději poslouchám, co si mé tělo žádá.:)

Michal: Abych měl přehled o různých způsobech stravování a dokázal klientům odpovědět na jejich dotazy o stravě, vyzkoušel jsem několik ,,diet'', mezi nimi například dělenou stravu nebo sacharidové vlny, které se mi osvědčily. Momentálně žádnou speciální stravu nedržím, spíše se snažím jíst zdravě a poslouchat své tělo. Příští rok se ovšem chystáme s Martinem jít na závody v kulturistice, tak určitě nějaká dieta či upravená strava bude zapotřebí.

 

Proč by naši čtenáři měli kruhový trénink vyzkoušet? A co byste jim poradili do začátku?

 

Společná odpověď: Je to efektivní a zábavný způsob, jak si během hodiny procvičit celé tělo. Zároveň je to pro nováčky šance poznat své limity a možnost během tréninků sledovat, jak se jejich výkonnost v porovnání s ostatními mění. Do začátku bychom poradili prostě se nebát a nenechat se odradit počátečními neúspěchy. Ale to hlavní určitě je mít chuť začít se sebou něco dělat. 

 

Máte nějaký tip, jak být fit a cítit se skvěle?

 

Společná odpověď: Tak určitě sportovat, zdravěji se stravovat a být psychicky vyrovnaný. Je to všechno v naší hlavě. Člověk musí hlavně dělat to, co ho baví a naplňuje, a to je klíč ke spokojenosti.

 

 

 

Martin Šubrt DiS.

 

 

„Nikdy nebudeš litovat toho, jak tvrdě jsi pracoval. Jenom toho, jak jsi nepracoval dost tvrdě…“

 

Po absolvování Střední elektrotechnické školy v Plzni šel Martin studovat VOŠ Dr. Ilony Mauritzové (nyní VOŠ managementu a veřejnosprávních studií), ve studiu dále pokračoval i na Trenérské škole Petra Stacha v Praze. Říká o sobě, že je zkrátka obyčejný kluk, který má rád pohyb a který se snaží o to, aby se lidé pohybu věnovali a rozvíjeli se.

 

Michal Görner DiS.

 

 

„Můžeš mít výsledky nebo výmluvy, nemůžeš mít obojí…“

 

Michal si jako střední školu vybral Sportovní a podnikatelskou, a poté ve studiu pokračoval také na VOŠ Dr. Ilony Mauritzové, kde se potkal s Martinem. Jako studium k trenérské činnosti si zvolil Vysokou školu Palestra v Praze. Nyní pracuje jako hokejový trenér v Meteoru Třemošná a jako osobní trenér a instruktor v Galerii Slovany v Plzni. Je moc rád, že se může živit tím, co ho baví nejvíce, a to je sport, zejména hokej a fitness.

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]