ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Pohyb 1P vede děti k pohybu hravou cestou

Současné děti trpí nedostatkem pohybu. Spoustu času tráví u televize a počítačů. Pravidelný pohyb je přitom pro děti velmi důležitý. Projekt Pohyb 1P, který Nadace sportující mládeže cílí na děti v mateřských školkách, v dětech hravou formou probouzí vztah k pohybu. Rodiče navíc získávají důležité informace týkající se pohybových dovedností svých potomků. 

Děti si formou jednoduchých a zábavných her pod odborným dohledem vyzkouší jednotlivá cvičení. Po jejich vyhodnocení rodiče ještě tentýž den získají výsledky obsahující mnoho užitečných informací včetně přehledu o pohybových dovednostech svých dětí. Díky tomu se mateřské školy i rodiče mohou snažit ovlivnit nevhodné návyky dětí ještě před vstupem na základní školu. Součástí materiálů jsou také doporučení týkající se zdravého stravování nebo nabídka pravidelných sportovních aktivit v místě bydliště.

Proč se projekt Pohyb 1P zaměřuje na děti v předškolním věku, vysvětluje předseda správní rady Nadace sportující mládeže František Berka: „Ještě před vstupem dítěte na základní školu by se rodiče měli dozvědět, jak je na tom jejich dítě v úrovni pohybových dovedností. Zároveň je upozorňujeme na možná zdravotní ohrožení včetně zákeřného dopadu nadváhy či obezity.“

Že je potřeba probouzet vztah k pohybu od nejútlejšího mládí ostatně v článku Čtvrtina dětí se omlouvá z tělocviku na serveru Novinky.cz potvrzuje i přední tuzemský dietolog Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy. "Děti, které nejsou na pohyb zvyklé, ho nevnímají jako příjemný a tělocvik je pro ně velmi stresující, protože to nikdy pořádně neuměly a nikdy se to pořádně nenaučí," a dodává: "Vést děti k pohybu až ve škole je pozdě. Začít by se mělo alespoň ve čtyřech letech."

S přechodem na základní školu se denní režim dětí výrazně mění.  Podstatnou část dne tráví v lavicích. Pravidelné pohybové aktivity jsou přitom zároveň prevencí před neustále stoupajícím podílem dětí s nadváhou či obezitou.

Projekt Pohyb 1P probíhá již od roku 2008. Na jeho přípravě Nadace sportující mládeže spolupracovala s odborníky ze Západočeské univerzity v Plzni. Pracovníci univerzity i studenti se na realizaci projektu podílejí i nyní.

Na financování projektu Pohyb 1P spojily s Nadací sportující mládeže síly i další dvě významné nadace – konkrétně Nadace RSJ a Nadace ČEZ. „Klíčová je ale také podpora z místních zdrojů. Právě díky podpoře města Plzně a městských obvodů, především městského obvodu Plzeň 1 a 3, se projekt na řadě školek koná opakovaně již řadu let. Společně s odborníky ze ZČU tak získáváme cenná data k dalšímu statistickému zpracování a porovnání, uvedl František Berka. Ten zároveň upozorňuje také na důležitost zájmu samotných mateřských škol. „Vedle partnerů projektu patří velké poděkování právě ředitelkám a pedagogickému sboru školek, kde se projekt Pohyb uskutečnil.“

Proč se na projektu podílí Nadace RSJ vysvětluje její ředitelka Lenka Eckertová: "Nadace RSJ vyhledává a podporuje projekty, které jsou postaveny na aktivním přístupu a zodpovědnosti. Projekt 1P Nadace sportující mládeže je jedním z nich. Má pevné základy, tedy věříme, že skutečně povede děti a jejich pečující dospělé ke zdravějšímu způsobu života,"

Podobně smýšlí i Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ, která projekt Pohyb 1P opakovaně podpořila. „Postoje a návyky si děti tvoří již v raném věku a právě ony určují směr, kterým se jejich životní styl bude ubírat. Pozornost a péče, kterou návykům dětí i jejich rodičů věnuje právě projekt Pohyb 1P, je nesmírně důležitá,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

V roce 2015 projekt Pohyb 1P zavítal do více než dvaceti mateřských školek.

Pohyb 1PPohyb 1P Nadace sportující mládeže

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]