ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Matěj Vránek: CrossFit dělá krásná a funkční těla

Matěj Vránek je CrossFitový trenér, který působí v brněnském gymu CrossFit New Park. Jeho vášní, a zároveň i náplní práce, je pomáhat lidem, aby byli fit a cítili se skvěle, aby byli spokojení se svým tělem a byli pyšní na své výkony. Jeho velkou zálibou je sledování fitness trendů. Své znalosti a zkušenosti pak rád předává svým klientům a kamarádům. Ve svém mladém věku si vyzkoušel už celou řadu sportů, ale jeho srdce si získal hlavně CrossFit. Věnuje se také vzpírání, gymnastice, mobilitě těla a správnému stravování. Matějovo tréninky jsou vždy ve znamení dobré zábavy, super muziky a velké dřiny. Stereotyp u něj rozhodně nehledejte!


Zdroj: Matěj Vránek

 

Předpokládám, že máte ryze kladný vztah ke sportu. Sportoval jste od malička?

Jistě, sport a pohyb jsou již od mládí mojí velkou zálibou.

 

Vedli Vás ke sportování rodiče? Jaké sporty jste v dětství dělal?

Ne tak docela, naši mě nechali, abych se sám otrkal a našel si to, co mě bude bavit a celkově naplňovat. Počínaje fotbalem, u kterého jsem vydržel asi tak dva tréninky, přes basketball, který jsem hrál rekreačně, jsem nakonec zakotvil na pár pěkných let u florbalového celku Bulldogs Brno, kde jsem aktivně odehrál mnoho turnajů a suprových zápasů, na které nikdy nezapomenu. Následovala kulturistika.

 

Jaké sporty provozujete dnes?

Dnes se věnuji aktivně už jenom CrossFitu, rekreačně horskému kolu a lyžování.

 

Jak často se věnujete sportování?

Se sportem přicházím do kontaktu díky mému povolání, jakožto trenér, každý den. Sám ale dodržuji určité týdenní tréninkové intervaly, díky kterým držím své tělo v neustálém chodu.

 

Jak jste se dostal ke CrossFitu?

CrossFit jsem začal provozovat díky jednomu z mých nejbližších kamarádů Michalu Merganičovi, kterého jsem poznal na trenérském kurzu od Normans Academy někdy začátkem roku 2014, teď už to tedy bude něco kolem roku a půl.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Čím si Vás CrossFit získal?

Získal si mě svojí komplexností a rozmanitostí. Předtím jsem dělal jen čistě kulturistiku - zvedání činek, nahánění bicáků. Najednou jsem poznal, že už není trénink co trénink podobná rutina, ale něco jiného, něco nového a zajímavého. Tím si mě CrossFit získal. Další věc je, že CrossFit sám o sobě není o cvičení jako takovém, nýbrž o lidech, co ho s vámi dělají. Kulturistika je jen o vás, maximálně o vašem sparing partnerovi. Tady se nás na tréninku sejde třeba 5 a to už je notná dávka motivace, která vás a vaše výkony žene dopředu.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Jak dlouho trvalo, než jste se stal trenérem? Co vše jste pro to musel udělat?

Hlavním cílem pro mě bylo stát se oficiálním trenérem II. třídy, abych mohl vůbec cvičit s lidmi a jejich pohybovým aparátem. Další věc, která je velice důležitá, je získat osvědčení CrossFitového trenéra a stát se tzv. CrossFit Level 1 Trainer. Tento status vás vyhoupne na pozici člověka, u kterého si klienti mohou být jisti, že CrossFitu rozumíte, že jim nezpůsobíte žádné zranění a že je budete správně vést CrossFitovými vodami. Pravdou je, že cvičení se vyvíjí (ostatně jako všechno) velmi rychle dopředu, takže je nutné si znalosti neustále prohlubovat, ať už formou kurzů, seminářů nebo sebevzděláváním.

 

Kolikrát v týdnu máte trénink?

Trénuji podle trenéra Rudyho Nielsena z portálu Outlaw Way, který mě i moje kamarády vede k co možná nejlepším výsledkům v tomto odvětví. Cvičím 5x týdně - pondělí, úterý, středa, pátek a sobota. V těchto dnech je trénink dvoufázový. Čtvrtek máme tzv. recovery day, tedy den, kdy nepracujete v plných obrátkách, ale na nízké tepové frekvenci, tudíž se chodí běhat, plavat nebo veslovat. Neděle je potom úplným dnem klidu, tedy tzv. rest day. 


Zdroj: Matěj Vránek

 

Je toto cvičení vhodné pro každého? Existují nějaká omezení?

CrossFit je hlavně o komplexnosti cviků. Jeho hlavní tři pilíře jsou vzpírání, gymnastika a cardio. Ty se navzájem prolínají do jednotlivých celků a tvoří tím základ pro komplexnost pohybového aparátu. Když k nám přijde například fotbalista, který umí perfektně běhat a ovládat své tělo, tak my mu ukážeme, že jeho výkon lze ještě víc zlepšit, třeba silovou přípravou, například ve formě dřepů. Tento druh sportu mohou dělat všichni bez ohledu na věk nebo pohlaví. Důležité je však správné vedení a dohled trenéra.

 

Chodí na trénink spíše muži nebo i ženy?

Na tuto otázku se vcelku těžko odpovídá. Pro ženy je CrossFit úžasný, jelikož díky neustálému zápřahu dochází k rychlému pálení kalorií a zpevňování těla. Muži zase hledají možnosti, jak více zesílit, zpevnit a nabrat svalovou hmotu. U nás v gymu je to tak půl na půl, i když ženy lehce převládají. Když se podíváme na světovou CrossFitovou scénu, tak je tu jak plno žen, tak i mužů, kteří se CrossFitu věnují profesionálně a mají v něm dobré výsledky.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Jak vlastně probíhá trénink?

CrossFitové tréninky jsou rozdílné dle pokročilosti jedince. Jiný trénink dáte pro začátečníky, jiný pro pokročilé a atlety. U nás v New Parku máme pro začátečníky “On ramp” kurzy, kde se snažíme lidem vysvětlit nejdříve techniku všeho možného, co je může potkat, od vzpírání po gymnastiku. Následuje jednodušší “WOD” (Workout of the Day), kde si lidé vyzkouší to, co se ten den naučili. Normální lekce zahrnuje vždy nějaký pořádný “Warm-up” (rozcvičku), následuje silová složka (což je v našem případě vzpírání, tlaky, či dřepy), a poté se soustředíme na WOD. Trénink atletů se skládá z Warm-upu, následuje vzpírání. V dnešní době CrossFitu je nejdůležitějším prvkem trh nad hlavu a přemístění s činkou do oblasti ramen. Třetím významným celkem je prohlubování síly, například těžké dřepy a k tomu gymnastické prvky, třeba kliky ve stojce. Ve finální fázi nalezneme vždy velice intenzivní WOD.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Používají se při tréninku nějaké speciální stroje, náčiní nebo pomůcky?

Základem je vzpěračská osa s kotouči, kettlebelly, hrazda, medicimbaly, plyo boxy a další a další nepřeberné množství pomůcek, co vám mohou ještě více zefektivnit trénink. Hlavní pracovní pomůckou je ale vždy vaše tělo. CrossFit má jedno krásné rčení a to, abyste se připravovali neočekávaným způsobem na neočekávané situace, co vás mohou v životě potkat.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Jaký má CrossFit efekt na zdraví a krásu těla, popřípadě na lidskou psychiku?

U každého sportu se najde něco, co můžete dělat špatně, tudíž se vám to časem promítne buď stavem přetrénovanosti, v horším případě nějakým zraněním. CrossFit není výjimkou. Schází se tu mnoho variabilních cvičení, na které však musí být tělo nejdříve připraveno. Proto nedoporučuji s CrossFitem začínat bez kvalifikovaného trenéra nebo bez lidí, kteří tomu opravdu rozumí. Psychika je úzce spojena s lidmi, se kterými cvičíte. Pokud jdete na trénink znechucení, skleslí nebo vyčerpaní, jsou to právě kamarádi tady, kteří vám náladu spraví nebo vás namotivují. A v tom je ta úžasná část tohoto cvičení. Krása? Zjednodušeně řečeno, CrossFit dělá krásná a funkční těla.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Dočetla jsem se, že CrossFit je úzce spojen s paleo stravováním. Dodržujete i Vy nějakou speciální dietu?

Vyzkoušel jsem již spoustu diet, od paleo stravy po zónovou dietu nebo přerušované stravování. Mně osobně se osvědčil jediný správný způsob stravy a to je... jíst chytře. Jezte maso, zeleninu, ořechy a semínka, nějaké to ovoce, trošku škrobu a žádný cukr. Vaše tělo se vám za to jistě odmění.

 

Proč by naši čtenáři měli CrossFit vyzkoušet?

CrossFit je hlavně o tom, abyste si vyzkoušeli něco nového, něco, co tady ještě nebylo. Není to o tom, abyste přišli do posilovny a dvě hodiny se dřeli a neměli výsledky. Tady prostě přijdete, hodinu makáte, potkáte plno kamarádů, posloucháte super muziku a z toho máte plno endorfinů, které vás uspokojí po celý zbytek dne. Pro někoho je to droga, pro někoho životní styl. Jsem zastáncem obou případů. Miluji tento sport a nedokáži si momentálně představit život bez něj.


Zdroj: Matěj Vránek

 

Máte nějaký tip, jak být fit a cítit se skvěle?

Najděte si oficiální CrossFitový box ve vašem městě a nebojte se přijít ukázat na trénink.  Mě a mé kamarády najdete v brněnském gymu CrossFit New park.

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]