ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

Aerobik v České republice a Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz

Můžete prosím ve stručnosti popsat historii aerobiku – jak se vyvíjel ve světě i u nás – a také historii a základní údaje o působení vašeho svazu v České republice?

Původ aerobiku vychází z gymnastických a tanečních disciplín a rozvinul se u nás zejména v 80. letech 20. století. Český svaz aerobiku byl založen roku 1992 a od té doby bez přerušení vychovává generace pohybově nadaných dětí a mládeže, ale také fitness profesionálů, kteří s nadšením předávají své znalosti a dovednosti ve fitness či školicích centrech po celé České republice. V roce 2010 se svaz přejmenoval na Český svaz aerobiku, fitness a tance  FISAF.cz, neboť jeho činnost významně překročila hranice klasického aerobiku. V listopadu 2013 byl schválen stávající název Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz.

FISAF.cz je moderní a silnou základnou pro všechny zájemce o sport, zdravý životní styl i kariéru ve fitness. Mezi hlavní činnosti patří vzdělávání, pořádání soutěží, pořádání workshopů a konferencí, jednání s mezinárodními organizacemi, jako jsou FISAF International či Europe Active.

Jednou z hlavních činností svazu je ŠKOLA FITNESS PROFESIONÁLŮ FISAF.CZ, která je předním českým poskytovatelem národně i mezinárodně uznávaného vzdělávání ve fitness. Může se pochlubit širokou škálou kvalitních rekvalifikačních vzdělávacích kurzů pro různé styly cvičení. Všechny kurzy jsou speciálně navrženy tak, aby klientům co nejlépe pomohly nastartovat kariéru v oblasti zdraví a fitness povolání. Ať už hledají kurzy instruktora jógy, aerobiku, body and mind, instruktora ve fitness centru nebo další, mají jistotu, že budou vedeni špičkovými lektory, kteří ve fitness profesích působí řadu let, sledují nejmodernější trendy a rozvíjí mezinárodní spolupráci ve svých oblastech specializace. Všechny kvalifikace jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a garantované mezinárodní organizací FISAF International. Jsou rovněž plně podporovány Českou komorou fitness a Českým registrem fitness profesionálů. Škola je organizátorem již třetího evropského projektu ve vzdělávání a podpoře osob pečujících o děti do 15 let věku a maminek na MD. 

Významné projekty FISAF.cz

ČESKO SE HÝBE je nezávislá iniciativa a projekt Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz, který je zaměřen na podporu zdravého životního stylu a aktivního pohybu, jako nedílné součásti každodenní péče o zdraví. V době, kdy je každý druhý Čech ohrožen nadváhou či obezitou, se snaží ROZHÝBAT CELÉ ČESKO a prostřednictvím propagace pravidelné přiměřené fyzické aktivity nastartovat proces ozdravení tloustnoucí české populace. Do jejích aktivit se zapojilo více než 500 podporovatelů z řad měst a obcí, škol, odborných lékařských společností, sportovních klubů, svazů a asociací, sportovních center či sportovních profesionálů a především desetitisíce aktivních účastníků každého věku, od malých dětí až po seniory. 

ČESKO SE HÝBE VE ŠKOLÁCH je celorepubliková taneční soutěž týmových skladeb, která je jedním ze stěžejních projektů iniciativy Česko se hýbe s hlavním cílem motivovat českou populaci k pravidelnému pohybu a zdravějším stravovacím návykům. Jedno bez druhého nemůže fungovat jako předpoklad pevného zdraví a zejména preventivního boje s obezitou, který je pro celou naši populaci velmi aktuální. Zvláště nyní, kdy Česká republika v nedávném celosvětovém průzkumu obezity skončila na alarmujícím devátém místě. Soutěž je určena mateřským, základním a středním školám. Zapojit se mohou i školní kluby a zájmové kroužky. Primárním cílem je motivace dětí a mládeže k fyzické aktivitě formou hry a zábavy.

V první polovině roku 2015 se uskutečnilo celkem 10 postupových kol této soutěže po celé České republice. Republikové finále pro 2 673 dětí proběhlo 5. června 2015 v mostecké sportovní hale. Právě rok 2015 představuje významný nárůst zapojených subjektů a tím i soutěžících dětí.

Více na www.ceskosehybe.cz

DĚTI NA STARTU je celorepublikový projekt, který zaštiťuje Ministerstvo školství. Jeho podstatou je přinést dětem ve věku od 4 do 9 let radost z pohybu bez stresu z očekávaných výkonů. Cvičí tady spolu děti více i méně pohybově nadané, bez ohledu na jakýkoli handicap, štíhlé i s nadváhou, ale všechny s nadšením. V současné době probíhají kurzy ve více než 150 provozovnách a jejich podstatou je všeobecná sportovní příprava dětí tak, aby získaly obratnost, rychlost a sílu.

Děti se naučí ovládat své tělo, správně běhat, dělat kotrmelec, skákat, padat, nebát se míče – tedy dovednosti, které tvoří nezbytný základ pro jakoukoliv sportovní činnost. Seznámí se s aktivním životním stylem jako účinnou prevencí proti nadváze i civilizačním chorobám a získají základ pro celoživotní pozitivní vztah k aktivnímu trávení volného času. Děti cvičí ve skupinách dle věku, aktuálních pohybových schopností a dovedností. Každá skupina se pod vedením vlastního trenéra věnuje zdokonalování v jiné činnosti. Rozvíjejí tak své pohybové schopnosti, dostane se jim základů gymnastiky, atletiky, míčových her.

Trenéři Dětí na startu myslí i na to, aby nedocházelo ke snižování sebevědomí dětí a frustraci z neúspěchu či prohry. V hodinách je pozitivně motivují a záměrně potlačují prvky vzájemného soutěžení. Tomu odpovídá i hodnocení dětí, které umožňuje v průběhu kurzu sledovat vliv tréninku na rozvoj schopností, a následně může na základě odhalených pohybových předpokladů dítěte pomoci při výběru vhodné sportovní specializace. Cílem je umožnit sportovat všem dětem zapojeným do projektu bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu, národnost, stmelit dětský kolektiv a společně umožnit dětem se rozvíjet.

Na sklonku roku 2015 bylo do projektu ve dvanácti krajích ČR zapojeno 71 středisek se 150 provozovnami a 4 800 cvičícími dětmi z 26 mateřských či základních škol a 45 sportovních klubů.

Více na www.detinastartu.cz 

Kolik má svaz členů, případně můžete uvést nějaká další zajímavá čísla?

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz sdružoval v roce 2015 celkem 2 359 členů ve všech věkových kategoriích, kteří jsou organizováni v 71 závodních klubech z celé ČR. Závodníků ve věkové skupině pod 17 let je 1 869 a nad 17 let 533. 65 závodníků a závodnic využívá možnosti startů ve formě individuální registrace. Svaz rovněž sdružuje 142 trenérů a 27 profesionálně vyškolených rozhodčí.

Jaké sportovní akce s aktivní účastí veřejnosti i pro diváky během roku u nás pořádáte?

FISAF.cz v ČR pořádá každým rokem na 50 soutěží napříč všemi výkonnostními třídami. Dominantní částí sezóny je vždy jaro, kdy pobíhá nejvíce nominačních závodů. Mistrovství Evropy většinou připadá na květen a mistrovství světa pak na říjen daného roku. Pořadatelské země se střídají a jejich nominace spadá do kompetence FISAF International. Češi nicméně patří při organizaci mezinárodních závodů k naprosté špičce a historicky již nejednou pomohli svým zahraničním kolegům.

Soutěže jsou u FISAF.cz rozděleny do tří výkonnostních tříd ve sportovním aerobiku a fitness týmech. První, druhá i třetí jsou určeny pro závodníky různých výkonnostních úrovní s tím, že existují jasná pravidla postupů z nižší do vyšší třídy, která stanovuje Soutěžní řád FISAF.cz. Jde tedy o klasický třístupňový výkonnostní systém, kde ti nejlepší, kteří se propracují do třídy první, bojují o nominační posty na soutěže mezinárodní. Tyto výkonnostní skupiny jsou doplněny soutěžemi ATS – Aerobik Team Show, AGP – Aerobic Group Performance a SAMC Individual Trophy – Soutěžní Aerobic Master Class. ATS a AGP jsou soutěže určené pro vícečlenné týmy. SAMC je pak individuální závod, kdy soutěžící prokazují své schopnosti zacvičit sestavu dle vzoru lektora. Z postupových a regionálních kol se probojovávají do celorepublikového finále, které probíhá zpravidla na přelomu května a června každého roku.

Veřejnost se může aktivně zúčastnit závodů SAMC a ČSH (viz výše). Ty jsou určené i pro neregistrované ve FISAF.cz.

Divácky jsou všechny soutěže velmi oblíbené pro svou dynamičnost a rozmanitost. Sportovní aerobik a fitness lákají na preciznost provedení a vynikající sportovní výkony. Skupinové soutěže pak na opravdovou „show“, kde jsou zajímavé především velké formace. Sportovně-taneční sestavy a choreografie jsou velkým tahákem mezi širokou veřejností. ČSH a SAMC zase bodují svou otevřeností směrem k veřejnosti a tím, že dávají prostor prakticky každému, kdo se jich chce zúčastnit.

Další informace:

WEB: www.fisaf.cz

FACEBOOK URL: https://www.facebook.com/fisaf.cz/

TVCOM URL: http://aerobik.tvcom.cz/Zapasy/Soutez-FISAF/

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]