ZAVŘÍT
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
TRENÉŘI
a instruktoři
VÝHODY
na sportování
23% lidí nemá s kým sportovat
Jak ti pomůže SportCentral?
Prohlédni si, kdo hledá kamarády
Uveď, koho hledáš ty
Domluvte se, kdy a kde se potkáte
Sportujte společně
Zorganizuj svůj tým nebo partu
Jak ti pomůže SportCentral?
Komunikace mezi členy
Organizace tréninků, zápasů,...
Nábor nových členů
Místo pro fotky, dokumenty,...
Rezervace a výběr sportoviště bez námahy?
Zkus SportCentral.
Největší přehled sportovišť v ČR
Rezervuj svou aktivitu snadno, rychle a zdarma
Získej slevy a výhody
Vše zařídíš na jednom místě
Zjisti, co se koná ve tvém okolí
Jak ti pomůže SportCentral?
Vybírej ze stovek sportovních akcí
Turnaje, závody, tréninky a další
900 a více sportů
Zorganizuj i svoji vlastní událost
Vyber si svého trenéra
Jak ti pomůže SportCentral?
Sportuj pod zkušeným vedením
Trenéři, instruktoři, cvičitelé
Zjisti, s kým cvičí kamarádi
Objednej se
Přihlásit Registrovat
Přidat
Hledat
PARŤÁCI
na sportování
SKUPINY
týmy, kluby
SPORTOVIŠTĚ
největší český katalog
UDÁLOSTI
tréninky, turnaje
VÝHODY
na sportování
TRENÉŘI
a instruktoři

MAGAZÍN TV O nás
Odhlásit

12 stylů jógy - jak si mezi nimi vybrat?

Pokud jste jógu ještě nevyzkoušeli a o všech těch, kteří jí propadli, si myslíte, že se nejspíš definitivně zbláznili, rozhodně děláte chybu. Jóga je totiž ta nejlepší rozcvička, kterou si můžete dopřát. Musíte se soustředit na správné dýchání, koncentrovat se na pohyb a zvládnout u toho mnohdy velice náročné pozice. Ačkoliv je na výběr mnoho typů jógy, neexistuje univerzální pravidlo, podle kterého byste se měli při volbě své lekce řídit. Nejlepší rada je, dát na vlastní pocity a jednoduše vyzkoušet, co je dobré přímo pro vás. Abychom vám rozhodování alespoň trochu usnadnili, máme pro vás 12 nejčastějších druhů jogínského cvičení, se kterými se můžete setkat.

 

www.kyrinhall.com

 

Iyengar jóga

Tento typ jógy dostal název po svém indickém tvůrci (B.K.S. Iyengar), který byl, stejně jako zakladatel ashtanga jógy (Pattabhi Jois), žákem jogína a tzv. otce moderní jógy Tirumalai Krishnamacharya. Ásany jsou tedy u obou typů velmi podobné, nicméně přístup je odlišný. Iyengar je pomalejší, více zaměřená na jemnost pohybů a preciznost při provádění pozic. A protože bere ohled i na případné problémy s páteří, je vhodná prakticky pro každého. Ke cvičení se používají různé pomůcky (pásky, bloky, polštáře či podhlavníky), které zvlášť začátečníkům pomáhají dostat se do pozic, jež jsou pro ně zprvu velice obtížné. Modernější formou iyengar je anusara jóga.

 

Ashtanga jóga

Jedná se o fyzicky náročnou a poměrně hodně energickou silovou formu cvičení, při které je nutné dodržet tempo. Ásany jsou propojeny tak, aby tvořily plynulou sestavu. Závěrečná relaxace tak přichází až po 90 minutách cvičení. Právě z tohoto důvodu není ashtanga příliš vhodná pro začátečníky. Při správném dýchání, za použití techniky udžají (dýchá se přes hlasivkovou štěrbinu), a přesném provedení pozic vzniká teplo. Následné pocení pak pomáhá k detoxikaci vnitřních orgánů. Ashtanga prospívá oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové dysbalance, zvyšuje flexibilitu a zklidňuje nervový systém.

 

Mysore jóga

Mysore je alternativou ke klasickým lekcím, kde učitelé provádějí pozice v dynamickém sledu, což může být zejména pro začátečníka nepříjemné, jelikož nemusí stíhat. Navíc zde není prostor pro to, aby učitel napravil studentům špatně prováděné pozice. Oproti tomu mysore nabízí vysoce personalizovaný přístup (bez nákladů na privátní lekci), který každému umožňuje řídit se dle vlastního tempa a dechu.

 

Vinyasa flow

Už z názvu je patrné, že se jedná o dynamický styl jógy, kdy se plynule přechází z jedné pozice do druhé bez zastavení či mluvení. Jelikož je poměrně náročná a vyžaduje už jistou základní znalost jógy a správného dýchání, nedoporučuje se naprostým začátečníkům. Zpočátku je tedy vhodnější navštěvovat lekce, jež jsou vedeny v pomalejším tempu, a získat tak jistotu v prováděných pozicích. Jednotlivé ásany jsou propojeny sestavou vinyasy, což vede k prohřátí, posílení a protažení svalů. Jelikož dochází i ke zvýšení tepové frekvence (což ale při józe není úplně žádoucí), je důležité ovládat správné dechové techniky, které ji pomáhají snižovat a zároveň uklidňují i mysl. Cvičení přispívá k prokrvení, prohřátí a regeneraci celého organismu. 

 

Bikram jóga

Bikram si zamilují všichni ti, co se rádi potí. Na počátku 70. let minulého století vytvořil indický jogín Bikram Choudhury posloupnost 26 jogínských pozic hatha jógy a dvou dýchacích cvičení, které se provádí v místnosti vyhřáté na 38 - 42 °C. Díky tomu dochází k protáhnutí a zesílení svalů a šlach, k promasírování a „propláchnutí“ orgánů a k detoxikaci celého organismu. Bikram však rozhodně není vhodná pro děti a pro lidi, kteří mají problémy se srdcem či vysokým krevním tlakem.

 

Hot jóga

Stejně jako bikram jóga se toto cvičení provádí při teplotě 38 - 42 °C. Rozdíl je ale v tom, že bikram má přesně danou sestavu i počet a pořadí pozic, které se musí dodržovat. Každá lekce, kterou navštívíte (kdekoliv na světě), by tak měla být úplně stejná. Lektoři hot jógy si ale mohou sestavu tvořit sami, dle vlastního uvážení. Jelikož se toto cvičení provádí ve vyhřáté místnosti, dochází k žádoucí detoxikaci organismu a formování postavy.

 

Kundalini jóga

Byla vytvořena pro probuzení energie (tzv. hadí síly zvané kundalini), která po jednotlivých čakrách stoupá podél páteře. Hodiny zahrnují ásany, meditaci, rytmické dýchání i popěvování manter. Kromě toho, že probouzí vnitřní energii, zvyšuje také imunitu a zlepšuje fungování endokrinního a reprodukčního systému. 

 

Hatha jóga

Hatha jóga představuje klidnější typ jógy, který zahrnuje ásany (pozice těla), pranayamu (ovládání dechu) i meditaci. Mezi jednoduchými pozicemi se přechází pomalu, s důrazem na správné dýchání, koncentraci a relaxaci. Toto cvičení příznivý vliv na celkové zdraví a mohou ho praktikovat i lidé s vysokým krevním tlakem, bolestí zad a kloubů.

 

Yin jóga

Vychází z taoistické tradice, není fyzicky náročná a zaměřuje se spíše na meditaci. Jednotlivé ásany mají pozitivní účinek na pojivové tkáně (vazy, šlachy a klouby) a duševní vyrovnanost. Díky tomu je jin jóga vhodným doplňkem vytrvalostních sportů. Ocení ji tak zejména běžci, cyklisti a všichni ti, kteří potřebují uvolnit namáhané klouby, zvýšit flexibilitu a relaxovat mezi náročnými tréninky.

 

Restorative jóga

Je velmi podobná yin józe, ale, spíše než na flexibilitu, klade důraz na relaxaci a léčení duše i těla.

 

Jivamukti jóga

Ačkoliv je orientovaná na meditativní a etickou stránku jógy, je dosti náročná a zcela jistě se u ní zapotíte. Vytvořili ji manželé David Life a Sharon Gannon, kteří během lekcí směřovali své studenty k aplikaci jogínské filozofie i do běžného života. Tematické hodiny jsou doprovázeny hudbou, obsahují meditace a často zahrnují i zpívání manter či čtení jogínských textů.

 

Sivananda jóga

Sivananda jóga vychází z filozofie svého indického zakladatele (Swami Sivananda) a je založena na pěti principech:


  • Pravidelné fyzické cvičení (ásany),

  • Správné dýchání (pranayama),

  • Relaxace (savasana),

  • Správné stravování (vegetariánství),

  • Pozitivní myšlení (védánta) a meditace (dhyana).

  •  

Dvanáct základních pozic je potom zaměřeno na meditaci, dechová cvičení, zvýšení síly a flexibility.

 

Nový příspěvek

Pro přidání příspěvku se musíš nejdřív přihlásit nebo zaregistrovat

Ahoj, když si u nás vypneš blokování reklam, umožníš poskytovat SportCentral i nadále zdarma. Děkujeme za zvážení :-)[x]